AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Jaworzno miastem Idei. Za 5 lat autonomiczne autobusy

Dotychczas Szwajcaria, Niemcy, Austria, a już niebawem Polska — m.in. za sprawą Jaworzna dołączy do listy państw korzystających z autonomicznej komunikacji publicznej. Już za 5 lat mieszkańcy Jaworzna podróżować będą w pełni autonomicznym autobusem miejskim. Autonomicznym… czyli takim… bez kierowcy. Włodarze miasta, podjęli decyzję o rozpoczęciu przygotowań do uruchomienia właśnie takiej formy przewozu.

Jak to działa? Z zasady – bardzo prosto. Po wcześniej zmapowanej, zsiatkowanej drodze, pojazd wyposażony w szereg czujników, kamer oraz radarów porusza się w pełni bezpiecznie z punktu A do punktu B. Proste, prawda? Nie do końca. Choć okres 5 lat wydaje się długi – prace nad stworzeniem i wdrożeniem odpowiedniej technologii w naszym mieście ruszają już w nocy z 28 lutego na 1 marca.

Po wybranych ulicach jeździć będą specjalnie wyposażone samochody, które rejestrować będą każdy detal istniejącej już infrastruktury. Twórcy urządzeń zapewniają, że oferowane przez nich systemy widzą wielokrotnie więcej niż „żywy” kierowca.

Za sprawą powstałych w ten sposób map i odpowiedniego oznakowania dróg, po naszych ulicach jeździć będą mogły również prywatne autonomiczne samochody.

źródło:http://www.jaw.pl