AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Hyperloop w Jaworznie

Podróż z Krakowa do Gdańska w 35 minut, a z Krakowa do Warszawy w 15 minut – to nie science fiction, a nowy projekt budowy Hyperloop w Polsce. Nowoczesny środek transportu ma być testowany w Jaworznie.

Hyperloop to koncepcja nowoczesnego środka transportu, zapoczątkowana w 2013 roku przez Elona Muska. Polega na szybkim przemieszczaniu się kapsuły w tubie o obniżonym ciśnieniu. Tak stworzone warunki redukują opór powietrza na tyle, by pojazd mógł osiągnąć prędkość większą niż samolot pasażerski – około 1200 km/h. To o około 450 km/h więcej niż Boeing 737.

To wszystko chce zrealizować firma EUROLOOP, która zamierza przeprowadzić testy w Jaworznie. Projekt potrwa 3,5 roku, z czego 2 lata zostaną poświęcone na badania i rozwój.

Pół roku (rok zajmie budowa) zajmie budowa odcinka i tyle samo testy. W początkowej fazie za pomocą Hyperloopa będzie możliwy transport tylko towarów. Pasażerowie będą mogli z niego korzystać za około 15 lat.

W naszym mieście (być może) zostanie wybudowany odcinek testowy w pełnej skali o długości 2-5 km, który będzie elementem infrastruktury docelowej.

źródło: www.jaw.pl