AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Długoszy na mapach z 1526 roku

Jak podaje portal jaw.pl Długoszyn pojawia się jako oddzielna osada na mapach już z 1526 roku!

Poniżej artykuł z portalu www.jaw.pl:

Złotego pociągu i innych wielkich skarbów na dawnych mapach Jaworzna niestety nie ma. Jak przekonuje Piotr Burczy, geograf z Muzeum Miasta Jaworzna, stare mapy miasta i okolic właściwie zbadano i zinterpretowano dokładnie.

Jaworzno na starych mapach i tak prezentuje się ciekawie. Piotr Burczy opowiadał o tych mapach w piątek 13 października w Klubie Kasztan. Najstarsza mapa, na której widnieje Długoszyn, jako osobna miejscowość, pochodzi z 1526 roku. W 1801 roku powstała mapa dzisiejszego centrum miasta, zaznaczono na niej też kilka domów na Jeziorkach i w Koźminie. Jeśli ktoś chce sam prześledzić losy miasta na starych mapach, ma wielkie pole do popisu.

Na mapach pojawiają się też nazwy od dawna nieużywane, jak choćby – Nowa Wieliczka, czyli dzisiejszy Pechnik, Baran, czyli młyny na Dobrej, Jankowe Górki i Aniół Stróż na Wilkoszynie.

Rzadkością jest mapa z 1874 roku, na której zaznaczono miejsca po pożarze latem tegoż roku. Spłonęły podówczas tereny dzisiejszego Rynku, bez dachu nad głową pozostało ok. 1000 mieszkańców. Gdyby dobrze poszukać to i niejedną mapę by się pewnie odnalazło.

Na mapach szczegółowych z początków XIX w. w okolicach dworca w Szczakowej zaznaczono sięgającą tam wówczas… Pustynię Błędowską. Czego to się człowiek ze starych map nie dowie.