AKTUALNOŚCI

Jaworznickie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Przed nami obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym mieście, jak co roku zaplanowano oficjalne uroczystości, podczas których wspólnie będziemy mogli świętować ten niezwykle waży dla współczesnej polskiej historii dzień.

Główna część uroczystości odbędzie się na jaworznickim Rynku. W poniedziałek, 11 listopada o godzinie 9.00 w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji mieszkańców i Ojczyzny. Po eucharystii, około godz. 10.15 wyruszy sprzed kościoła przemarsz uczestników przed Pomnik Niepodległości. Tam tradycyjnie wygłoszone zostanie okolicznościowe przemówienie, będziemy mogli też zobaczyć program kulturalny w wykonaniu artystów Teatru Sztuk. Na koniec przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty.

Po zakończeniu tej części uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

W tym roku zapraszamy na Rynek również na godz. 12.00 – odśpiewamy wtedy wspólnie „Mazurek Dąbrowskiego”.

Ponadto w związku z rocznicą instytucje kultury przygotowały wydarzenia towarzyszące. Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Szczegółowy program uroczystości:

10 listopada (niedziela)

  • godz. 17:00 Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti – Sala Koncertowa Centrum Kultury Archetti (Jeleń). Impreza biletowana

11 listopada (poniedziałek)

  • godz. 9:00 msza św. w intencji mieszkańców i Ojczyzny w kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny
  • godz. 10:15 przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienie; program kulturalny w wykonaniu artystów Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie; składanie kwiatów
  • ok. godz. 11:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie: wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury
  • godz. 12:00 „Niepodległa do hymnu” – wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” na jaworznickim Rynku

W dniu uroczystości w godz. od 11:00 do 15:00 Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i czasowej pt.: „Dramat XX wieku. Jaworznianie i Jaworzno w czasie II wojny światowej”.

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych instytucji kultury.

źródło:www.um.jaworzno.pl