AKTUALNOŚCI

Jak oszuści działają poprzez OLX oraz WhatsApp? – Policja ostrzega

Platforma OLX i komunikator WhatsApp to dwa nowe „narzędzia”, którymi posługują się oszuści, aby wyłudzić pieniądze, od mieszkańców naszego miasta ostrzega Komenda Miejska Policji w Jaworznie.

Oszuści znajdą różne sposoby na to, aby wyłudzić od nas pieniądze. Były metody „na wnuczka” czy „na policjanta”, a tym razem robią to poprzez popularną platformę, która zajmuję się ogłoszeniami lokalnym, czyli OLX oraz poprzez komunikator WhatsApp, którego posiada wielu użytkowników smartfonów.

Wiele mówi się o tym, aby nie wchodzić w nieznane linki, które dostajemy czy to w formie SMS-a, czy wiadomości e-mail, ale jak widać, nie wszyscy jeszcze o tym pamiętają lub wiedzą, gdyż najnowszy sposób oszustwa bazuje właśnie na nieznanym linku.

Metoda wygląda następująco. Jako użytkownik wystawiamy produkt na portalu OLX, następnie potencjalny nabywca, czyli oszust, odzywa się do nas poprzez komunikator WhatsApp z informacją, że zakupił nasz produkt, a pieniądze możesz otrzymać po wejściu w podesłany przez niego link. Po jego kliknięciu wchodzimy na stronę łudząco podobną do strony portalu OLX, na której znajduje się formularz do wypełnienia. Trzeba w nim uzupełnić dane karty płatniczej tudzież kredytowej oraz stan konta. Następnie przychodzi na nasz numer telefonu wiadomość SMS z banku z kodem do autoryzacji, który musimy wpisać w formularz. Co istotne w wiadomości jest bardzo wyraźnie napisane, że autoryzujemy w tej sposób dodanie swojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Gdy tylko to uczynimy, oszust dostaje możliwość płacenia naszą kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę tak po prostu w bankomacie.

Jeżeli uda się oszustowi nas nabrać, to przede wszystkim musimy skontaktować się z naszym bankiem i czym prędzej zastrzec swoją kartę. Następnie należy skontaktować się z Komendą Miejską Policji w Jaworznie pod numer 47 85 252 00 lub 47 852 52 55 i zgłosić sprawę. Co ważne warto to zrobić, nawet jeżeli nie daliśmy się oszukać, a jedynie nas próbowano.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność, szczególnie w udostępnianiu swoich danych poufnych w internecie. Nigdy nie mamy pewności kto i do jakich celów ich użyje.

źródło:www.jaw.pl