AKTUALNOŚCI

IMGW ostrzega przed burzami w woj. śląskim. Pioruny, silny wiatr i obfity deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytu Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach w województwie śląskim. Szczególnie mocno lało i grzmiało będzie w 21 powiatach. IMGW – PIB już w ubiegłym tygodniu prognozował zmianę pogody, której towarzyszyć mają gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zmianę obserwujemy od kilku dni, a w ciągu najbliższych 24 godzin, czyli dzisiaj w piątek 29 czerwca i jeszcze jutro rano w sobotę 30 czerwca, możemy spodziewać się kolejnych burz, opadów i porywistych wiatrów.

– Podczas przechodzenia burz należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu do 20 mm, a także silniejszych porywów wiatru do 70 km/h, a także opadów niewielkiego gradu o średnicy do 1-1,5 cm. Burz należy spodziewać się już od godzin porannych, aż do pierwszej części nocy – poinformował dzisiaj portal lowcyburz.pl (Stowarzyszenie Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz).

IMGW – PIB podał z kolei, że jeśli chodzi o teren województwa śląskiego, trudne warunki pogodowe należy wystąpią przede wszystkich w 21 powiatach, głównie południowej części województwa. Mowa o miastach: Bielsku – Białej, Jastrzębiu – Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowicach, Mysłowicach, Sosnowcu, Rybniku, Tychach i Żorach oraz powiatach: będzińskim, bielskim, bieruńsko – lędzińskim, cieszyńskim, mikołowskim, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim, zawierciańskim i żywieckim. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 20 do 25 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h – zapowiedział instytut.

źródło:http://slaskie.naszemiasto.pl