AKTUALNOŚCI

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 228. rocznica uchwalenia tego – jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa. 

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła – będącego godłem Polski i Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a artyści Centrum Kultury „Teatr Sztuk” zaprezentują okolicznościowy program. Po jego zakończeniu zostaną wręczone nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, a następnie zwiedzić można okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Miasta Jaworzna.

Szczegółowy program uroczystości:

  • godz. 09.00 – Msza Święta w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny;
  • godz. 10.15 – przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, program artystyczny w wykonaniu artystów Centrum Kultury „Teatr Sztuk” w Jaworznie;
  • godz. 10.30 – wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 13 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Śląskiego Kuratora Oświaty;
  • godz. 11.00 – składanie kwiatów pod pomnikiem;
  • ok. godz. 11.30 – zwiedzanie okolicznościowych wystaw:
    • Miejska Biblioteka Publiczna (Rynek Główny 17) – Pierwsza nowoczesna Konstytucja w Europie. Twórcy i sygnatariusze;
    • Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5) – Wernisaż Jednej Pracy „Inklinacje”.

źródło:www.um.jaworzno.pl