AKTUALNOŚCI

Czujka czadu ratuje życie

Czujka czadu zaalarmowała lokatorów jednego z mieszkań w trzypiętrowej kamienicy przy ul. Grochowskiej w Warszawie, którzy wyłączyli piecyk gazowy i wezwali na miejsce straż pożarną.

Strażacy, po dojeździe na miejsce zdarzenia dokonali pomiaru czujnikiem wielogazowym, który wykazał obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Lokal przewietrzono, następnie dokonano pomiaru we wszystkich pozostałych mieszkaniach w kamienicy (nie wykryto obecności tlenku węgla). Sześć osób przebywających w mieszkaniu przebadano na obecność tlenku węgla w wydychanym powietrzu, stwierdzono od 12 do 48 ppm, w związku z czym zadysponowano Pogotowie Ratunkowe. Osoby poszkodowane zostały przekazane Pogotowiu Ratunkowemu i zabrane do szpitali.

Czujka tlenku węgla znajdująca się w mieszkaniu prawdopodobnie uchroniła sześć osób przed zatruciem tlenkiem węgla.

Od września mazowieccy strażacy interweniowali 226 razy w związku z tlenkiem węgla, 142 osoby zostały podtrute, niestety siedem straciło życie. Tylko w styczniu 2017 roku strażacy interweniowali 97 razy, 54 osoby zostały poszkodowane, a trzy straciły życie.

W związku trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowego przeglądów instalacji gazowej oraz przeglądów przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

źródło: www.remiza.com.pl