AKTUALNOŚCI

Budowa Nowoszczkowskiej stała się realna

Decyzja o zezwoleniu na budowę Nowoszczkowskiej stała się dziś prawomocna. Oznacza to, że największe przeszkody przed dokończeniem budowy obwodnicy północnej zostały usunięte – poinformował 13 grudnia Urząd Miejski w Jaworznie.

Kolejnymi etapami inwestycji będzie zdobycie dofinansowania do budowy drogi i wyłonienie wykonawcy.

Urzędnicy piszą żartobliwie:

„Teraz Wydział Inwestycji Miejskich musi jedynie zdobyć dofinansowanie do inwestycji i wyłonić wykonawcę by ta ważna dla mieszkańców Niedzielisk i północnych osiedli Jaworzna droga mogła powstać.” – czytamy na profilu prowadzonym przez MZDiM. 

Nie wszyscy widza to w tak różowych barwach:

Powinniśmy rozwijać w Jaworznie sieć dróg, która ułatwi życie mieszkańcom i rozładuje korki. Jednak uzyskanie dofinansowania na budowę drogi to nie wszystko. W czasach takiej drożyzny często szacunki kosztów wykonania uwzględnione w przetargu są mało realne, bo firmy budowlane w dobie szalejącej inflacji i wzrostu cen oferują o wiele wyższe ceny za wykonawstwo, co uniemożliwia realizację inwestycji – komentuje Wojciecha Saługa poseł na sejm z Jaworzna.

– RZĄD Z JEDNEJ STRONY DAJE, ALE POLITYKA PRZEZ NIEGO PROWADZONA SPRAWIA, ŻE DOTACJA NIE REKOMPENSUJE SKUTKÓW DROŻYZNY – DODAJE WOJCIECHA SAŁUGA.

Dzięki budowie Nowoszczakowskiej ul. Szczakowska stanie się drogą lokalną, a na końcowym odcinku wyłącznie dojazdową do kilkudziesięciu znajdujących się przy niej budynków. Ruch samochodowy zostanie całkowicie wyprowadzony z obszarów zamieszkałych.

Na Chropaczówce powstanie rondo z kompleksem przystanków. Trasa zaopatrzona zostanie również drogę dla rowerów, w tym odcinek od Osiedla Stałego prosto do Geosfery. Na zbliżeniu do zabudowy budynki przed hałasem będą chronione ekranami akustycznymi.

– Po zakończeniu inwestycji ruch samochodów na Szczakowskiej spadnie do tego jaki obserwujemy dziś na południowym odcinku ul. Chopina, która jeszcze 12 lat temu była częścią obwodnicy południowej – przewidują urzędnicy.

źródło:www.jaw.pl