AKTUALNOŚCI

Za badanie techniczne zapłacisz z góry

Badania techniczne samochodów od 13 listopada przeprowadzone są na nowych zasadach. Nowe przepisy wprowadzają m.in. odpłatność z góry za przeprowadzenie badania. Zmianie nie ulega zakres badań, jakim poddawane są samochody.

Nowe przepisy mają przede wszystkim uniemożliwić uzyskiwanie pieczątek kontroli technicznej dla samochodów, które nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa. Jeżeli samochód nie przejdzie przeglądu – taka informacja trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to wyeliminować sytuację, w której kierowca jeździ od stacji do stacji, aby otrzymać pieczątkę.

Nie będzie także możliwości usuwania usterek w trakcie przeglądu. Jeżeli diagnosta znajdzie usterkę, wtedy wyniki badania technicznego jest negatywny, a taka informacja zostanie przekazana do CEP. Kierowca będzie miał 14 dni na usunięcie usterek.

Nowe przepisy mają skutecznie wyeliminować niesprawne samochody z ruchu drogowego i wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych.

Stawki za badanie techniczne zostaną bez zmian. Obecnie w przypadku auta osobowego to wydatek 98 zł. Dodatkowo opłata ewidencyjna wynosi 1 zł.

źródło:www.jaw.pl