AKTUALNOŚCI

„Akcja Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze”

27 sierpnia 2018 r. w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolską akcję społeczną promującą bezpieczeństwo na drogach wśród uczniów szkół podstawowych, której organizatorem jest PZU.

PZU angażuje się od wielu lat w akcje społeczne, uświadamiając Polakom jak istotne jest ich bezpieczeństwo na drodze. Dbając o pieszych, promuje działania mające na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych w Polsce z ich udziałem.

Podczas konferencji pokazano spot, ukazujący jakie znacznie ma widoczność pieszego dla kierowcy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność staje się ograniczona. Ważne jest nie tylko poza miastem, ale także w mieście, gdyż są przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.

Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

Akcja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Do wspólnej akcji został zaproszony także komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, jako przedstawiciel służby, która niejednokrotnie jako pierwsza dociera na miejsca wypadków komunikacyjnych z udziałem pieszych. Komendant główny PSP powiedział m.in. o tym, jak z punktu widzenia PSP wyglądają wypadki oraz jak ogromne znaczenie ma czas dotarcia na miejsce wypadku.

Głównym celem i priorytetem akcji jest to, aby każdy uczeń z klas 1-3 w Polsce otrzymał oraz nosił odblask. Powszechny Zakład Ubezpieczeń przeznaczył na te akcję 1,3 mln odblasków.

źródło:www.straz.gov.pl