AKTUALNOŚCI

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Z pewnością wszyscy już znamy chociażby powstałą w 1915 r. pieśń o Komendancie „Jedzie na Kasztance”, wszak w tegorocznych uroczystościach niepodległościowych wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych było najczęstszą formą świętowania.

Śpiewano w kościołach, szkołach, domach kultury i na miejskich placach. Ponadto proponowano okolicznościowe konkursy, konferencje naukowe, publikacje, wieczornice, akademie, spektakle patriotyczne, sztafety niepodległości. Sosnowiecka Kuria Diecezjalna przygotowała specjalne katechezy na temat miłości do Ojczyzny.

Jedna z firm szwalniczych uszyła na to świętowanie stulecia niepodległości flagę państwową o niebagatelnym rozmiarze 100 m2. Ogłoszono akcję czytelniczą „Sto na sto”, w której każdy uczestnik akcji zobowiązał się przeczytać na to stulecie sto polskich książek. Jaworzniccy nauczyciele przygotowali spektakl pt. „Spotkanie z patriotyzmem”, a jaworznicki Warsztat Terapii Zajęciowej wystawił okolicznościową poetycką opowieść.

Kulminacją tych działań będzie oczywiście 11 listopada. Prezydent Andrzej Duda zaapelował o wywieszenie tego dnia flag państwowych i wspólne odśpiewanie o godz. 12.00 hymnu narodowego. Sam będzie śpiewał hymn przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ponadto wraz z szanowną małżonką prezydent brał udział w akcji pakowania i wysyłki flag państwowych do wszystkich samorządów. Flag ci będzie u nas pod dostatkiem.

11 listopada uroczystości państwowe rozpoczną się o godz. 8.00, kiedy to prezydent Andrzej Duda złoży wieńce pod pomnikami m.in. kardynała Wyszyńskiego i marszałka Piłsudskiego. O godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie msza za Ojczyznę. Mieszkańcy stolicy na pl. Piłsudskiego wysłuchają koncertu i obejrzą pokaz musztry paradnej, po czym odbędzie się uroczysta zmiana warty. To niektóre stołeczne atrakcje.

W Jaworznie w piątek, 09 listopada, o godz. 18.00 w jaworznickiej Kolegiacie odprawione zostanie Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w intencji „wszystkich bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla ukochanej Ojczyzny”.

Uroczystości miejskie rozpocznie:

  • o godz. 9.00 Msza św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny,
  • o godz. 10.30 na Rynku w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”! nastąpi wspólnie odśpiewanie hymnu państwowego,
  • po mszy ok. godz. 10.30 nastąpi przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, tu odbędą się okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów,
  • o godz. 11.00 nastąpi w MBP wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, po czym Prezydent spotka się z kombatantami,
  • ok. godz. 15.00 na Rynku zakończy się patriotyczny zlot motocyklistów, którego organizatorami są Katolicki Klub Motocyklowy Souls Hunters Chapter Jaworzno i Parafia św.Brata Alberta.

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na koncert fortepianowyw setną rocznicę odzyskania przez Polskę – 11 listopada o godz. 18.00 na scenie MDK.

Jaworznicka Inicjatywa Narodowa zaprasza 10 listopada do Parku Lotników Polskich na Os. Stałym. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się Bieg Niepodległości. O tej samej godzinie rozpocznie się biesiada patriotyczna, a w niej pokazy grup rekonstrukcyjnych z Ogrodzieńca i Olkusza oraz pojazdy z jaworznickiego Muzeum Techniki Wojskowej. Będzie też koncert pieśni patriotycznych.

Na marginesie pieśni patriotycznych – udało nam się dotrzeć do rzadko wykonywanej pieśni o ułanach, a w niej taki fragment: „w sercu ułana na pierwszym miejscu panna jest, przed panną tylko koń”. Cóż za ułańska fantazja.

źródło:www.jaw.pl