AKTUALNOŚCI

Podsumowanie działań straży pożarnej przy usuwaniu skutków orkanu „Ksawery”

W ciągu trzech dni tj. od 5 do 7 października 2017 roku strażacy w całej Polsce interweniowali 20 531 razy przy usuwaniu skutków przechodzącego od zachodu, zgodnie z zapowiedziami synoptyków orkanu „Ksawery”. Silnym wichurom w wielu regionach towarzyszyły intensywne opady deszczu.

Najwięcej tego typu interwencji przeprowadzili strażacy w woj. wielkopolskim, którzy wyjeżdżali do zdarzeń 4587 razy, w woj. łódzkim 3530 razy, w woj. dolnośląskim 2539 razy oraz w woj. lubuskim 2209 razy.

W wyniku silnych wichur zostało uszkodzonych 1955 budynków, w tym 1171 budynków mieszkalnych. Wichura zerwała całkowicie dachy na 286 budynkach, w tym na 163 budynkach mieszkalnych. Strażacy zabezpieczyli plandekami i foliami wszystkie uszkodzone budynki i zerwane dachy wykorzystując do tego posiadany w dyspozycji sprzęt, w tym podnośniki i drabiny hydrauliczne.

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu kilkunastu tysięcy połamanych i powalonych przez wichurę drzew (17 336), które tarasowały wiele ulic, dróg oraz szlaków kolejowych utrudniając komunikację drogową i kolejową.

W wyniku nawałnic 45 osób zostało rannych, w tym 11 strażaków. Strażacy ci zostali ranni podczas usuwania powalonych drzew i zabezpieczaniu zerwanych dachów. Najwięcej osób zostało rannych na terenie woj. dolnośląskiego (13), wielkopolskiego (13) i łódzkiego (9).

Od czwartku, tj. od 5 do 7 października w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków orkanu „Ksawery” przechodzącego nad Polską zaangażowanych było łącznie 91 366 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy podczas prowadzonych działań korzystali z 21 532 samochodów pożarniczych.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, w piątek 6 października br. wraz z Panią premier RP Beatą Szydło i ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem wziął udział w posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego woj. lubuskiego oraz zapoznawał się z sytuacją i prowadzonymi działaniami ratowniczymi prowadzonymi przez jednostki ochrony przeciwpożarowej m.in. w Zielonej Górze.

źródło: http://www.straz.gov.pl